FAQ TS-WIN: Kursy walut NBP (dni bez kursów)

Artykuł omawia sposób zarządzania przez program TS-WIN kursami walut obcych publikowanymi przez Narodowy Bank Polski.
Artykuł dotyczy tylko polskich przedsiębiorców i tylko tych, którzy w rozliczeniach (frachtach) posługują się walutami obcymi.

Ogólne zasady pobierania kursów walut NBP

TS-WIN stosuje kursy walut NBP do przeliczania kwot na PLN wszędzie tam, gdzie jest to konieczne (faktury walutowe, diety, różnice kursowe itp). Aby to było możliwe kursy muszą być pobrane z serwerów NBP i zapisane w bazie danych TS.  Pobieranie kursów odbywa się przy pomocy czerwonego przycisku NBPw górnej części ekranu.
Po wybraniu opcji „NBP” (1)  należy kliknąć na „START” (2), poczekać aż kursy zostaną pobrane (program wyświetla raport zawierający daty i numery pobranych tabel) i zamknąć okno (3) – wg schematu widocznego poniżej.

FAQ - pobieranie kursow NBP

Pobieranie kursów odbywa się wg następujących zasad:

  • kursy są pobierane hurtowo od ostatnio pobranej daty do „dzisiaj”, w szczególności jeśli nie były pobierane codziennie, to się automatycznie uzupełnią
  • NBP publikuje tabelę kursową w danym dniu około godziny 12:00, jeśli pobieramy kursy rano, to ostatnią pobraną tabelą będzie tabela z „wczoraj”
  • algorytm pobierający kursy łączy się bezpośrednio z serwerami NBP, do pobrania kursów niezbędny jest dostęp do internetu
  • jeżeli w trakcie wystawiania faktury okaże się, że kursy nie są pobrane, można „na szybko” wywołać okno pobierania i uzupełnić kursy klawiszem „F12”.
  • pobrane tabele kursowe można przeglądać w menu „Biblioteki, Inne” w opcji „Tabele kursów średnich NBP”

Dni bez kursów

W menu „Biblioteki, Inne” znajduje się także opcja „Dni bez kursów”. Jest to wykaz dni świątecznych wypadających w inny dzień niż sobota lub niedziela (np. poniedziałek wielkanocny), czyli dni w których NBP nie publikuje kursów walut obcych. Wykaz ten musi być każdego roku weryfikowany i uzupełniany o ewentualnie brakujące daty.

FAQ - dni bez kursow

Listę dni świątecznych można sprawdzić np. w serwisie internetowym: www.kalendarzswiat.pl   (w opcji menu: „Dni wolne”).
Dni bez kursów można wpisywać na listę z wyprzedzeniem, także na przyszłe lata, święta wypadające w weekend (sobota, niedziela) można pominąć.

UWAGA!!! Od wersji 10.6 programu TS-WIN dodaliśmy dla Państwa wygody przyciski automatycznego uzupełniania listy dni bez kursów w poszczególnych latach